A  A  A 
Ara
 

YİNE OLMADI HASTA UYANMADI

YİNE OLMADI HASTA UYANMADI
Eklenme Tarihi : 2013-02-13 - 08:51 - Bu haberi 1808 kişi okudu.
 
 
 
Beş gün önce Bursa da otomobilinde fenalaşan ve aniden kalbi durduğu için kaldırımda olduğu yere yığılan vatandaşın kalbinin tekrar çalıştırılmasına sevinmiştik. Ama hasta dört gün geçmesine rağmen maalesef uyanmadı.

Beş gün önce Bursada otomobilinde fenalaşan ve aniden kalbi durduğu için kaldırımda olduğu yere yığılan vatandaşın mobesa kamera görüntülerini üzülerek izlemiştik. Görüntülerde kaldırımda yere yığılan vatandaşın etrafında çaresizlik içinde bekleyen, ellerini açıp dua eden insanlar vardı. Hiçbiri temel yaşam desteğini bilmiyordu. Ambulans ekibi gelir gelmez kalp masajına başlıyor ve kalbi tekrar çalıştırıyordu. Bu gazete manşetlerinde ve televizyonlarda saniye saniye hayata dönüş başlığı ile manşet atılıyor ve flaş haber oluyordu.


Ben de ani kalp durması muamması adlı köşe yazımda sormuştum? Ayrıntılar için tıklayınız http://www.kalpprojesi.com/yazidetay-10.html


Acaba ambulans kalp durduktan sonra kaç dakika sonra geldi bilemiyorum ama tecrübem bu vatandaşın kalbinin muhtemelen üç dakika geçtikten sonra tekrar çalıştırıldığıdır. Şimdi bu adamcağız uyanacak mı? Yoksa yoğun bakımda günlerce bitkisel hayatta kaldıktan sonra ölecek mi? Başka bir olasılıkla beyin ölümü gerçekleşti denip organları başka bedenlerde mi hayat bulacak? İşte bu soruların yanıtını 24 saat sonra alacağız. Ani Kalp Durmasında ölüm ilk önce beyin olmak üzere sadece üç dakika sonra başlamaktadır. Oysa ambulans gelene kadar kalp masajı yapıldığında beyin hasarı 30 dakika sonra başlıyor. Bursadaki görüntülerde bu vatandaşın etrafındaki onlarca kişinin kalp masajı bilmediğini üzülerek görüyorsunuz.


Bursa CHA temsilciliği aracılığı ile hastanın 48 geçmesine rağmen uyanamadığını ve Muradiye Devlet Hastanesinde yoğun bakımda tutulduğunu öğrendim.


Biliyoruz ki bu vatandaşın başına geldiği gibi her yıl 150 bin insanımızın aniden kalbi duruyor ve tamamına yakını olduğu yerde can veriyor. Bu insanlarından yılda en az 10 bin kişiyi tekrar hayata döndürmek mümkün iken pisi pisine öldüklerini görmek benim içimi sızlatıyor. O nedenle ben buna dur demek için Kalp Projesini tasarladım. Yoğun iligi, artan destek ve yanımda olan herkesle birlikte projeyi başarmak için canla başla çalışıyoruz.


Kalp Projesi ile siz de hayatlar kurtarabilirsiniz.


Doç. Dr. Mutlu Vural


 Haber: http://www.turkiyegazetesi.com

 

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle