A  A  A 
Ara
 

Hayatta Kal Derneği Kalp Projesi Devam Ediyor!

Hayatta Kal Derneği Kalp Projesi Devam Ediyor!
Eklenme Tarihi : 2013-06-18 - 12:05 - Bu haberi 1348 kişi okudu.
 
 
 
Hayatta Kal Derneği nin desteği ile Kalp Projesine ilgi artıyor. En son yapılan bu röportaj ile projemizi tekrar hatırlatalım.

Zühre Gülşen- Öncelikle Doçent Dr Mutlu Vural kimdir?


Dr.Mutlu Vural-Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dr. Siyami Ersek Hastanesinden eğitim aldım. İstanbul, Kırşehir ve Erzincanda görevlerde bulundum. Memleketine ve üzerinde yaşayan herkese açık ve aşık bir kardiyoloji doçentiyim. Mesleğim dışında Kalp Projesi kurucu ve yürütücüsüyüm. Hayatta Kal Derneği yönetim kurulu başkanıyım. 


Zühre Gülşen-Basında geniş yankı uyandırani Kalp Projesi hakkında geniş bilgi veririmisiniz?

Dr.Mutlu Vural-"İlk hekimlik yıllarımdan beri hayalini kurduğum, etrafımla paylaştığım ve akademik alanda güçlendiğim birgünde mutlaka hayata geçireceğim" dediğim bir projedir Kalp Projesi. Erzincan da 13 Aralık 2011 tarihinde başladı. Proje kalp sağlığı alanında koruyucu hekimlik, toplumu bilinçlendirme ve eğitme çalışmaları yanında hastane dışında gelişebilecek ani kalp durmalarında ambulans gelene kadar toplumun bilinçli müdahale yapabilmesini sağlamak gibi hayatta kalma oranlarını artıracak çeşitli iyileştirici çalışmalar konularını kapsamaktadır. Koroner arter hastalığı sıklığı ve sonuçlarını iyileştirmek ve ani kalp durmalarında ölüm sıklığını azalmayı hedefleyen bir projedir. Gelecek on yılın sonunda projenin hedefi yılda 20 bin hayatı tekrar hayata döndürmektir.

Zühre Gülşen-Kalp Projesi kalp hastalıkları hakkında insanları bilinçlendirmeyi hedeflemiş önemli bir proje. Bu projeyi yaymak için neler yapılmalıdır sizce?

Dr.Mutlu Vural-Bu projenin finansmanı için Hayatta Kal Derneği destek olacaktır. Ancak, henüz 3 ay önce kurulmuş bir derneğin kısa sürede bu kadar büyük bir projeyi finanse etme gücü yoktur. Başka pek çok sivil toplum örgütü fikir bazında ve sahada projeyi desteklese bile toplumda farkındalık yaratmak gerekiyor. Bunu kısa vadede kamu spotları, sosyal medya, basın ve yayın kuruluşları, halka dönük eğitim faaliyetleri ile yaymamız gerekiyor. Bu konuda toplumun her kesiminden özellikle basın ve yayın kuruluşlarının temsilcilerinden bu sosyal sorumluluk projesine katkı bekliyoruz. Hayatta Kal Derneğine toplumumuzdan yardım bekliyoruz.

 

 


 

Zühre Gülşen-Kalbi duran bir kişi aniden yere yığılır ve bilincini kaybeder.İşte o anda neler yapılırsa hasta kurtarılabilir?

Dr.Mutlu Vural-Bu şekilde her yıl 100 binden fazla insanımız hayatını kaybediyor. Bu sayı her geçen gün artıyor. Nitekim 2020 yılı tahminleri bu rakamın 200 bine ulaşacağıdır. Toplum bu durumun ölümcül olduğunu biliyor. Mutlaka bir tanıdığı aniden yere yığılıp ve bilincini kaybederek hayata veda etmiştir. Ancak, toplumumuz bu durumda hastanın yerde hareketsiz beş dakika daha yaşadığını ve ilk dakikalarda müdahale edilmediği için öldüğünü bilmiyor. Başka bir deyişle toplum kalbi aniden duran birine ambulans gelene kadar bilinçli müdahale ederek onu kurtarabileceğini bilmiyor. Toplum aynı zamanda ambulans gelene kadar geçen 10 dakika zamanda bu hastanın öldüğünü ve sağlık çalışanlarının yapacak birşeyinin kalmadığını da bilmiyor. Yine toplumun çok az kısmı bu bilinçte olsa bile kalp masajını nasıl yapacağını bilmiyor. İşte hastane dışında ani kalp durması vakalarında sağlık çalışanları çaresizdir ve bu insanları ancak toplum tekrar hayata döndürebilir. Bunun da yolu ani kalp durmasını tanımak ve hemen 112 nin aranmasıdır. Zaman kaybetmeden kalp masajı yapılmalıdır. Ambulans gelene kadar sadece sürekli kalp masajı yapılmasını öneriyoruz. Suni teneffüs önermiyoruz. Sürekli kalp masajı ambulans gelene kadar hayati organları canlı tutar. Elektroşok ise kalbi yeniden çalıştırır.
 


 

Zühre Gülşen-Kalp insanda en önemli organlardan biri ve çoğu kimse ya sağlığının önemini bilmiyor ya da umursamıyor.Bilinçli bir toplum için neler şart sizce?

Dr.Mutlu Vural-Koruyucu hekimlik çalışmaları önemsenmeli. Ailesinde kalp damar hastalığı olanlar başta olmak üzere her vatandaş kan basıncı, kan şekeri ve kan yağlarını ölçtürmeli. Özellikle tansiyon düşürücü ilaçlar, sigaranın bırakılması ve düzenli yürüyüşler ile kalp krizi ve felç riskini azaltmak mümkündür. 

Bir başka önemli konu da enfarktüs geçiren hastaların ilk belirtileri göz ardı etmeleridir. Hali hazırda insanımız ilk bulgular başladıktan 13 saat sonra hastaneye başvurmaktadir. Bu nedenle enfarktüs geçiren hastaların dörtte biri hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor. Miyokard infarktusunu beş dakikada tanıyan ve 112 yi arayan toplum kitlesi ile binlerce ölümün önüne geçmek mümkündür. 

Biz bazı bilgilendirici kamu spotları hazırlığı yapıyoruz. Elimizdeki tüm maddi ve insan gücünü Türk toplumunu yaşatmak ve hayat kurtarmak için kullanacağız.

 


www.kalpprojesi.com


Haber: canturkhaber.com

 

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle